ماهي را در تنگ آب ديده ايد؟ ماهي گاهي و فقط گاهي سرش را از تنگ آب بيرون مي آورد. مگر نه اينکه ماهي در آب مي تواند نفس بکشد، مگر نه اينکه آب براي ماهي حيات است؟ مگر نه اينکه زندگي ماهي در گرو تنگ و آب است؟ پس چرا سرش را از تنگ بيرون مي آورد؟ گاهي با خود مي انديشم، ماهي در تنگ آب گاهي و فقط گاهي خسته مي شود، دلش مي گيرد، و يا شايد از حيات مي برد، از زندگي، از تنگ بيزار مي شود، و يا شايد با همه وابستگيش به آب و تنگ گاهي و فقط گاهي از تنگ و آب نفس براي کشيدن کم مي آورد. ماهي دور خودش مي چرخد و تنگ با همه وسعتش براي ماهي کوچک مي شود و خسته مي شود و سرش را از دنياي تنگ بيرون مي آورد تا نفسي تازه کند.

گاهي و فقط گاهي حال من هم عين حال همان ماهي در تنگ آب است. گاهي دور خودم مي چرخم و مي چرخم و باز هم مي چرخم، انگار گردي چرخ فلک گريبان مرا هم مي گيرد، عين همان گردي تنگ که گريبان ماهي را مي گيرد. گاهي و فقط گاهي من هم دلم مي خواهد سرم را از اين چرخ گردون بيرون کنم و نفسي تازه کنم، اما نمي شود. خوش به حال ماهي که مي تواند گاهي و فقط گاهي سرش را از تنگ بيرون کند و نفسي بکشد.

گاهي و فقط گاهي دنيا با همه ي وسعتش براي من مي شود اندازه ي تنگ ماهي، آنقدر کوچک مي شود که خودم را جمع مي کنم، در خودم فشرده مي شوم، به هر طرف که رو مي کنم به ديوار مي خورم و باورم نمي شود که در دنيايي کوچک محصورم و باز باورم نمي شود که مي گويند دنيا بزرگ است و باز مي مانم که کجاي دنيا بزرگ است وقتي براي من اندازه ي همان تنگ ماهي است. گاهي و فقط گاهي من هم دلم مي خواهد سرم از اين دنياي کوچک بيرون کنم و هوايي تازه کنم.

روز مي شود هفته، هفته مي شود ماه، ماه مي شود فصل و فصل مي شود سال. بهار تابستان مي شود، تابستان پاييز و پاييز زمستان. غنچه گل مي شود، گل ميوه، ميوه چيده مي شود، برگ سبز زرد مي شود و برف که مي بارد، اما راستي گاهي و فقط گاهي براي ماهي که در تنگ آب نشسته و گذر روزگار را تماشا مي کند چه فرقي مي کند؟ من در زمانم و محصور در زمان اما گاهي و فقط گاهي گذر زمان براي من چه فرقي مي کند؟ گذر روزگار به روزگرمي که تبديل شود، تفاوت روز با هفته کجاست؟ ماه با سال چه فرقي ميکند؟ وقتي روزگار رنگ روزمرگي مي گيرد غنچه گل شود، يا برف ببارد چه فرقي مي کند؟ گاهي و فقط گاهي من هم دلم مي خواهد سرم را از دنيا بيرون کنم و زمان و زمانه را فراموش کنم.

گاهي و فقط گاهي.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

کافه مارکتینگ | طراحی وبسایت ، سئو سایت و تبلیغات محیطی من و تو ما Goose کیلینیک طب سوزنی دکتر محسن پرچمی پیامبر اکرم(ص) viduokolop=AMIN اخبار روز دنیا | پزشکی و سلامت , اقتصادی و سیاسی , فرهنگی و اجتماعی tebdoost هنرنامه سئو کده